Voința Sibiu – Progresul Terezian 4-6 (GALERIE FOTO)

500x130papioaneSibiu
fg

10 goluri s-au marcat ieri pe stadionul Voința din cartierul Ștrand într-un meci spectaculos și deschis dar pe care Progresul l-a controlat în cea mai mare parte. Cu Tecoanță și Atodirese în mare formă, ambii marcând o ”dublă”, Progresul s-a impus cu 6-4 și a ajuns pe locul 5, una din cele mai bune clasări ale clubului din Terezian din ultimii ani.

Manțog a deschis scorul pentru Progresul în minutul 6 iar Tecoanță l-a majorat în minutul 19, și cu ajutorul portarului Voinței. ”Alb-verzii” s-au remontat și au egalat prin reușitele lui Tiric și Pîntia, ambele din interiorul careului, în minutele 26 și 35. Până la pauză, ultimul cuvânt l-au avut tot oaspeții prin Atodirese în minutul 39.

Tiric și-a completat hat-trick-ul pentru echipa Voinței în minutele, 53 (șut excepțional sub bara transversală după ce a depășit frumos fundașii Progresului) și 84, dar insuficient în fața apetitului ofensiv al Progresului care a punctat de alte trei ori în partea secundă. Pascalini, min. 57, Tecoanță, min. 61 și Atodirese în minutul 82 au adus o victorie meritată pentru formația lui ”Garrincha”.

În runda următoare, Voința Sibiu va juca tot ”acasă” cu Măgura Cisnădie iar Progresul va primi vizita Viitorului Șelimbăr, pe stadionul din Șura Mare.