Puncte irosite: Voinţa Sibiu – AS Copşa Mică 3-3 (GALERIE FOTO)

500x130papioaneSibiu
DSC_0576

text şi foto: Adrian Brătoiu

Voința Sibiu a remizat aseară, scor 3-3, cu AS Copșa Mică, într-un meci din cadrul etapei a XIX-a a Ligii a IV-a. “Alb-verzii” au condus cu 1-0 şi 3-1 dar lipsa de concentrare din finalul meciului a permis o revenire spectaculoasă a oaspeţilor.

Disputat în nocturnă pe terenul II al stadionului Municipal, meciul a fost urmărit de peste 250 de spectatori. Voinţa a avut posesia în cea mai mare parte a primei reprize şi după mai multe ratări a deschis scorul prin Iosif Bucşe în minutul 20. Mingea şutată în bara laterală a fost împinsă în poartă de “Uţu”, excelent plasat. Oaspeţii au readus egalitatea în minutul 38 după o eroare în defensiva sibiană. O minge degajată scurt a fost interceptată rapid de atacantul Copşei care a şutat lobat perfect sub bară. Scorul pauzei avea să fie tot în avantajul gazdelor care au punctat în ultimul minut al primei reprize prin Dugulan.

Voinţa s-a distanţat pe tabelă în debutul părţii secunde, o minge şutată spre poartă a fost uşor deviată cu capul de Iosif Bucşe şi scorul devenea 3-1. Finalul a aparţinut însă oaspeţilor, foarte determinaţi la recuperare, punctul pe tabelă de 2 ori.

În urma remizei, Voinţa urca o poziţie, pe locul 9, la 3 puncte în spatele formaţiei ce ocupă locul 5, AFC Agnita.

Sibienii vor juca următorul meci duminică, 29 aprilie, de la ora 14.00, în deplasare la Spicul Șeica Mare.

Arbitri: Andrei Titii (Şura Mare), Eduard Maxim, Sergiu Toader (ambii Sibiu). Observator: Eugen Muntean (Sibiu).