3 din 3: Athletic Șura Mare – Voința Sibiu 1-2 (0-1) (GALERIE FOTO)

500x130papioaneSibiu
DSC_0090

Voința Sibiu rămâne neînvinsă în acest sezon al Ligii a IV-a după ce a câștigat al treilea meci consecutiv. ”Alb-verzii” s-au impus duminică la Șura Mare cu scorul de 2-1 în fața celor de la Athletic. Doar Păltiniș Rășinari mai are maxim de puncte după patru etape.

Echipa pregătită de Adi Fușle, în care s-au regăsit între titulari 7 foști juniori din echipa care anul trecut devenea vicecampioană județeană și campioană acum 2 ani, a jucat eficient la Șura Mare și a fructificat perfect două contraatacuri prin Cristi Tiric (min. 26, pătrundere pe partea stângă finalizată cu șut pe colțul scurt) și Robert Hurdubelea (min. 69, venit perfect la prima bară pentru a fructifica centrarea lui Marian Budică). A fost meciul portarului sibian Ispas Daneș care în minutele următoare a închis perfect poarta Voinței cu parade spectaculoase. Ilie Munteanu a marcat golul de onoare al gazdelor în minutul 90+2.

În runda următoarea Athletic Șura Mare se deplasează la Cisnădie pentru întâlnirea cu Măgura iar Voința Sibiu va susține derby-ul etapei cu Viitorul Șelimbăr pe stadionul Voința sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 17:00.

Stadion: Șura Mare. Vreme: înnorat, rece. Spectatori: 60 Arbitri: Ovidiu Noian (Mediaș), Nicolae Noaghiu (Valea Viilor), Despina Petra-Mărgineanu (Merdiaș). Observator: Dan Stoica (Mediaș)

Athletic Șura Mare: R. Munteanu – I. Munteanu, Genescu, Rusu, Presecan, Nitu, Sîrbu, Ciobanu, Preda, Armenean, Masaru. Rezerve: Strîmbeanu, Sîrbu, Pascu, Ursu, Lal, Pistea, Toma. Antrenor: Dorin Ursu

Voința Sibiu: Daneș – Creangă, Mondoc, Pasăre, Băilă, Kucsinski, Ciobanu, Cornea Hurdubelea, Budică, Tiric. Rezerve: Pandea, Voicu, Predescu, Rusu. Antrenor: Adi Fușle